Staff list

Cumnor House Boys School – Staff List 2022/2023

Please find a full list of all teaching and non-teaching staff at Cumnor House School for Boys below.

 

If you wish to contact a member of school staff directly, please email them using the following email structure: firstname.surname@cumnorhouse.com.

 

 

Cognita CEO: Frank Maasen
Cognita European Director of Education: Nicola Lambros
Cognita European CEO: Michael Drake  

Senior Leadership Team

Name
Role
Miss Emma EdwardsHead of School
Mr Cameron JonesDeputy Head / Head of Upper School
Mr Shawn BoltonDeputy Head / Head of Lower School and Designated Safeguarding Lead
Mrs Charlotte FigueiraSENCo and Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs Eloise UpfoldHead of Early Years
Mr James CarrollChair of Governors

Prep School Staff and Form Tutors

Name
Department
Mrs Joanna GreenashY3 Teacher
Mrs Alison CarlisleKS2 Teacher
Mrs Charlotte FigueiraYear 4 general subjects, SENcO and Deputy Designated Safeguarding Lead
Mr Tyler Beattie-SoperYear 3 general subjects
Mrs Emma L. TurnerHead of Religious Studies
Mr Edward BeesleyKS2
Mr Theodore G. H. TurnerHead of ICT/Science/Design Technology
Mrs Sheelagh IrvineForm Teacher/Art
Mr Ryan BrothertonDirector of Sport/Maths
Mr Jonathan BarnettHistory/Geography/RE/PE/Swimming/Games
Mrs Abby BennettHead of Maths
Mr Peter J. CrosbieHead of Humanities
Miss Seleena LloydHead of English
Mr Joshua BlackfordGames Teacher
Ms Norma HibbertHead of Science
Mrs Grazyna SmithScience
Mrs Lindy A. MoronyEnglish, Art, RS & Humanities Teacher
Mrs Lynn WoodfordLearning Support Assistant
Mr John FitzgeraldSwimming/Games
Mr Samuel BennettSports Coach
Mrs Claire JacksonEAL Support Teacher
Miss Jolanta VanateSpanish & Mandarin
Miss Louise O’ReillyMusic

Pre Prep Staff

Name
Department
Mrs Eloise UpfoldHead of Early Years
Mrs Luzette WilliamsReception Teacher
Mrs Nicola GannonEYFS Reception Teacher/ Reception Coordinator
Miss Lauren CarrollY1 Teacher
Mrs Joanna SullivanYear 1 Teacher
Mrs Katrina TriceYear 1 Teacher / SEN Coordinator
Mrs Lucinda ShelleyReception Teacher
Miss Lucie WestonEarly Years Teacher Teacher
Mrs Gillian E. CurtisYear 2 Teacher / Y2 Coordinator
Miss. Claire RedmanYear 2 Teacher
Mrs Vikki HowardEYFS Teaching Assistant
Mrs Sally ForshawEYFS Teaching Assistant
Mrs Margaret McGovernPre-Prep Teaching Assistant
Mrs Glenda BrightwellEYFS Teaching Assistant
Miss Geraldine WatersTeaching Assistant
Ms Sandra NevillPre-Prep Teaching Assistant / Librarian

Music & LAMDA Staff

Name
Department/ Instrument
Miss H. L. SeckerHead of Music
Mr C. WalpotMusic Teacher
Mrs J. MagillMusic Administrator
Peripatetic Teachers:
MUSIC
Ms M. ArakawaPiano
Mr E. MonaghanBassoon
Ms V. Ilieva Violin
Ms M. SuriVoice
Mrs A BeleiOboe
Mrs J. FergusonFlute
Mrs L. MarquezViolin
Mr J. MarshallBrass
Mr K. ParkerDrums/Percussion
Mr B. ParrottGuitar
Mrs E. PersinaruViolin
Mr L. StankovPiano
Miss R. CorbettSaxophone/Clarinet
Mr A. WarrenBrass
Mrs R. YoungPiano
Mrs L. Marquez Violin
LAMDA
Mr J. SimmonsLAMDA Teacher
Mrs R. MatthewsLAMDA Teacher

Management and Administration

Name
Role
Miss Jennie BeadlePA to the Head & SLT/School Office Manager
Miss Sema ErdoganHR & Compliance Officer
Ms Lesley QuinceyAdmissions Executive
Mrs Emma RoseMarketing & Admissions Executive
Mrs Wendy CarterSenior Finance Officer
Mrs Claire MacGregorFinance Clerk
Mrs Nikki CokerSenior Administrator
Miss Georgina EganReceptionist/Administrator/First Aid Coordinator
Mrs Kathleen ChrysostomouReceptionist/Administrator

Support Staff

Name
Role
Mr Daniel HeavensFacilities Manager
Mr Stephen PetersonMaintenance Operative
Mr Rajeswaran NaveenAssistant Technician
Mr Abdelhamid BenmatiDriver
Mr Roger ColesDriver
Mr Nigel DawsonDriver
Mr Paul LaingDriver
Mr Ian KingDriver/Facilities Operative
Mr Matthew WillhoftTransport Team Leader/Facilities Operative
Mr Royston WattsDriver/Facilities Operative
Mr Jamal AidarusDriver/Facilities Operative
Mr Kodi CampbellFacilities Operative
Ms J SnowCleaners’ Supervisor
Ms D. JarvisCleaning Operative
Ms M. LamaniCleaning Operative
Ms J. O’ReileyCleaning Operative
Ms J. WalchCleaning Operative
Ms S. KitchensideCleaning Operative
Ms J. BrykChef Manager
Ms N. KuzminskieneCatering Assistant
Ms M. DrakesCatering Assistant/Bus Chaperone
Ms P. O’BrienCatering Assistant
Ms L. VinicombeCatering Assistant
Ms K. RangitCatering Assistant
Ms H. TurnerCatering Assistant
Ms Tracy WoodsAfter School Care Assistant
Ms Nicola Da CostaAfter School Care Assistant
Ms Shelley-Ann BroadbeltAfter School Care Assistant

Cumnor House School