Boys' School Staff List

Boys' School Staff List

You will find a full list of all teaching and non-teaching staff at Cumnor House School for Boys.
If you wish to contact a member of school staff directly, please email them using the following email structure: firstname.surname@cumnorhouse.com

Miss E. Edwards

BA (Hons) QTS, N.A.S.E.N.Co, DipSENHead of School

Mr C. Jones

BEd, Dip Tech, Cert Sp & RecDeputy Head / Head of Upper School

Mr S. Bolton

BEdDeputy Head / Head of Lower School and Designated Safeguarding Lead

Mrs. C. Figueira

BA Ed Hons SENCo and Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs E. Upfold

MA Education Leadership and Management, BA (Hons) Primary Education, QTSHead of Early Years

Ms. S. Campbell

BSc (Hons) Business Manager

Mrs T. Phillips

BA (Hons) Head of Marketing & Admissions

Mrs N Lambros

BSc (Hons)Chair of Governors

Staff Name Qualification Form Department
Mrs J. Greenash BSc Hons, Business Management IPGCE 3G Y3 Teacher
Mrs. A. Carlisle BSc (Hons) Mathematics, PGCE Maths Specialism 3C KS2 Teacher
Mrs. C. Figueira BA Ed Hons 4F Year 4 general subjects, SENcO and Deputy Designated Safeguarding Lead
Mr. T. Beattie-Soper Graduate Diploma of Education 5T Year 3 general subjects
Mrs. E. L. Turner BA Hons, PGCE 4T Head of Religious Studies
Mr. V. Vijayaratnam BSc, PGCE, PG Dip, FETC Maths/Humanities/ICT
Mr. E. Beesley BA Hons, PGCE 5B KS2
Mr. T. G. H. Turner BA Hons, QTS 6T Head of ICT/Science/Design Technology
Mrs. S. Irvine BA Hons, QTS 5I Form Teacher/Art
Mr. R. Brotherton BA Hons, QTS 6B Director of Sport/Maths
Mr. J. Barnett CertEd 8JB History/Geography/RE/PE/Swimming/Games
Mrs. A. Bennett BEd QTS 7BL Head of Maths
 Mr. P. J. Crosbie BEd Hons Head of Humanities
Miss. S. Lloyd BA (Hons), MEd 7BL Head of English
Mr. J. Blackford BSc (Hons) Sports Science, PGCE Secondary PE 7J Games Teacher
Mrs. J. Clugston BA Hons, PGCE Head of Spanish
Ms. N. Hibert B.Ed Hons Head of Science
Mrs. G. Smith MSc, PGCE Science
Mrs L. A. Morony MEd Dip Ed English, Art, RS & Humanities Teacher
Mr H. Crosbie GAP Student, Games
Mrs. L. Woodford BA Hons Learning Support Assistant
Mr J. Fitzgerald ASA L3 Swimming/Games
Mr S. Bennett Sports Coach Sports Coach
Mrs C Jackson BA (Hons) in Primary Education and Primary History. MCCT – Member of the chartered college of teaching 8CLJ EAL Support Teacher

 

 

Staff Name Qualification Form Department
Mrs E. Upfold BA (Hons) Primary Education QTS RUG Head of Early Years
Mrs L. Williams BSc, PGCE RW Reception Teacher (Maternity Leave)
Mrs N. Gannon BA Hons QTS RUG  EYFS Reception Teacher/ Reception Coordinator (Maternity Leave)
Miss L. Carroll BA Hons Primary Education 1C Y1 Teacher
Mrs J. Sullivan BA Hons, PGCE Primary Teaching 1S Y1 Teacher
Mrs K. Trice BEd Hons Dance 1T Y1 Teacher / SEN Coordinator
Mrs L. Shelley BA Hons PGCE Primary Teaching RS Reception Teacher
Miss M. Sutton B. Ed. in Early Childhood Development  Reception Teacher (mat cover)
Mrs G. E. Curtis BEd in Education 2C Y2 Teacher / Y2 Coordinator
Miss. C. Redman BEd in Foundation Phase 2R Y2 Teacher
Mrs. S. Silim PGCE, BSc Economics Reception Teacher
Mrs V. Howard NVQL3 EYFS Teaching Assistant
Mrs S. Forshaw NVQL3 EYFS Teaching Assistant (Maternity Leave)
Mrs M. McGovern DPP Pre-Prep Teaching Assistant
Mrs G. Brightwell NVQL3 EYFS Teaching Assistant
Miss G. Waters NVQL3 Teaching Assistant
Ms S. Nevill NVQL3 Pre-Prep Teaching Assistant / Librarian

 

 

Staff Name Qualification Department/ Instrument
Miss H. L. Secker BA Hons, PGCE Head of Music
Mr C. Walpot BA (Hons) Music Music Teacher
Mrs J. Magill Music Administrator
Peripatetic Teachers
Ms M. Arakawa MMus, BMus Piano
Mr A Harper BA Music Performance, PG Dip Saxophone/Clarinet
Ms E. Andrews GGSM & Post Grad Early Music Dip. Cello
Ms. M. Suri BA, MA in Music Voice
Mrs A Belei MA Music Oboe
Mrs J. Ferguson BA Hons, PGCE Mus Flute
Mr J. Marshall ALCM Brass
Mr K. Parker PSM Drums/Percussion
Mr B. Parrott HND Guitar
Mrs E. Persinaru GGSM, PDOT Violin
Mr L. Stankov BA Hons, RCM Piano
Mr A. Warren MMus, Hons, BMus Hons RCM Brass
Mrs R.Young BA Hons  Piano
Miss F.E Roberts BMus Hons Violin
Mr E. Monaghan MA in Music Bassoon
Mr P. Murray-Pearce Latin Teacher

Staff Name Job Title
Ms S. Campbell Business Manager
Mrs. T. Phillips Head of Marketing and Admissions
Miss. J. Beadle PA to the Head & SLT/School Office Manager
Miss. S. Erdogan HR/Compliance Officer
Mrs E. Rose Marketing & Admissions Executive
Mrs. W. Carter Senior Finance Officer
Miss V Newton Finance Officer
Mrs N. Coker Senior Administrator
Miss G. Egan Receptionist/Administrator/First Aid Coordinator
Miss A. Peterson Receptionist/Administrator
Mrs K. Chrysostomou Receptionist/Administrator
Ms. L. Quincey Admissions Executive

Staff Name Job Title
Mr. D. Heavens Facilities Manager
Mr. S. Peterson Maintenance Operative
Mr. A. Stead Site Operative
Mr. R. Naveen Assistant Technician
Mr. A. Benmati Driver
Mr. R. Coles Driver
Mr. N. Dawson Driver
Mr. P. Laing  Driver
Mr. I. King Driver/Facilities Operative
Mr. M. Willhoft Transport Team Leader/Facilities Operative
Mrs. T. Woods After School Care Manager
Ms. S. Broadbelt After School Care Assistant
Mrs. G. Edmonds After School Care Assistant
Mrs. N. Kuzminskiene After School Care Assistant
020 8660 3445